OK, zamknij

Eko-Sort

Zapraszamy

Zużyty sprzęt i elektronarzędzia

bezpłatny odbiór

Skup Baterii i Akumulatorów

Zgłoś się do nas
już dziś!

Odbiór zużytego sprzętu

zadzwoń i dowiedz się więcej
+48 33 819 01 09

Zasypany świat, czyli marna utylizacja elektroniki w całej krasie

Każdy worek ze śmieciami, każdy zepsuty mebel i zużyty sprzęt interesuje właściciela tak długo, jak długo zajmuje miejsce w jego domu. Zagraca i zawadza i jakoś trzeba się go pozbyć. Z chwilą, kiedy opuszcza progi domu, przestaje być problemem. Ale to ułuda. Bo wtedy zaczyna być problemem świata.


Dalekie podróże elektrośmieci


Że śmieci pozbywa się każdy, żadna to tajemnica. Zepsute radio, telewizor, komputer i drobne sprzęty znajdują się w każdym gospodarstwie. I jeszcze do niedawna, zupełnie nikogo nie interesowało, co się z nimi dzieje po wyrzuceniu ich na śmietnik. Spróbujcie wyobrazić sobie te liczby – świat w każdym roku generuje około 40 milionów ton zużytej elektroniki. To powalające ilości. Przepisy w różnych krajach są odmienne, mniej lub bardziej restrykcyjne, mniej lub bardziej respektowane. Niemniej – są. Ale są również firmy, które nic sobie z tego nie robiąc, zarabiają nielegalnie, zasypując świat elektronicznymi odpadami.


Proceder polega na zbieraniu i skupie ogromnych ilości odpadów elektronicznych i wywożeniu ich tam, gdzie przepisów w zasadzie nie ma, a przetwarzanie tych części jest bardzo tanie. W ten sposób elektrośmieci trafiają do rozwijających się krajów Azji i Afryki – do Ghany, Somalii, Tanzanii, Pakistanu, Gabonu czy Chin. A tam, dosłownie, giną pod nimi piękne tereny i domy ich mieszkańców.


No ale w czym problem?


utylizacja elektrośmieciŻeby przemówić jeszcze bardziej do wyobraźni, wizualny śmietnik, to oczywiście nie jedyny problem, wynikający z przerzucania ton śmieci w dziewicze zakątki świata. Przepisy oczywiście jasno regulują proceder i jest on zabroniony. Sprzedawane (i transportowane) są sprytnie jednak jako zdatny do użytku i działający sprzęt, który – wg deklaracji – ma służyć najbiedniejszym ludziom na świecie. W praktyce, owszem, służy – ale wyłącznie destrukcji ich zdrowia oraz nabijaniu kieszeni bogaczy. Niebezpieczne części metalu, szkodliwe i toksyczne substancje trujące, kwasy i mnóstwo innych zagrożeń. Ogromna część zawartości kontenerów trafia na wspomniane wysypiska, które odwiedzają mieszkańcy w poszukiwaniu czegoś, co da się sprzedać. W innych zakątkach świata, złom skupowany jest przez firmy, parające się wyzyskiem nieletnich. I tak, utylizacja elektroniki staje się pracą dzieci, próbujących wyłuskać z niej to, co nadaje się do odzysku.


Nie trzeba pewnie tłumaczyć, że w ten sposób dzieci, które i tak należą do grona najbiedniejszych na świecie, narażane są na kontakt z azbestem, rtęcią, ołowiem i szeregiem innych, niebezpiecznych dla życia trucizn.


A może by tak zobaczyć nieco więcej?


Mało kto byłby gotów w sposób bezpośredni wyrządzić krzywdę małemu dziecku, wylewając mu na przykład na dłonie kwas. Ale z dużo większą lekkością świat podchodzi do powyższego problemu, nie czując w nim swojej roli i umywając ręce. Udział jednak istnieje i jest całkiem realny. Dlatego warto spojrzeć szerszą perspektywą i zobaczyć cały obraz. Ponieważ apelowanie do wielomilionowych korporacji międzynarodowych, które na tym zarabiają, wydaje się walką z wiatrakami, apelujemy lokalnie.


Tak, jak należy!


Utylizacja elektroniki to rzecz, w której specjalizują się profesjonalne firmy. Wiedzą co ze zużytym sprzętem zrobić, jak rozdzielić to, co nadaje się do dalszego użytku od tego, co trzeba zniszczyć i jak zniszczyć to prawidłowo. Proces przebiega zgodnie z prawem, bezpiecznie i naciskiem na zdrowie – ludzi i świata. Odbiór zużytej elektroniki jest naprawdę prosty. Zanim więc kolejny elektrośmieć trafi nie tam, gdzie powinien, należy się trzykrotnie zastanowić i wybrać lepszą opcję. Zamiast rujnować świat, który i tak nie ma z nami zbyt lekko, podejmij odpowiedzialną decyzję.


Ps. A dla jeszcze większej zachęty - niektóre elementy elektroniki odbierane są z gratyfikacją – mało, że oddający nie ponosi opłaty, to jeszcze od odbiorcy otrzyma całkiem niezłą sumkę, którą można przeznaczyć na nowe sprzęty lub rodzinne przyjemności!

blog